zakupy w sieci

CO UŻYWAĆ ZAMIAST CUKRU? ZAMIENNIKI CUKRU OD KTÓRYCH NIE PRZYTYJESZ!

Cukier – wszyscy wiemy, że jest szkodliwy, ale często tak lubimy jego słodki smak, że nie jesteśmy w stanie się mu oprzeć. Zresztą – co to za życie bez ciast czy innych słodkości? Na szczęście na rynku coraz więcej jest zamienników cukru, które spokojnie mogą zastąpić nam białą truciznę i jednocześnie nie powodować problemów ze zdrowiem… i większej wagi.

 

Ja też strasznie lubię słodycze!

10423976_749941615103905_5201741368006426330_n.jpg

ZAMIENNIKI CUKRU

Dobrze, ale co jeśli my naprawdę lubimy słodki smak? Jest wyjście z tej sytuacji – do tej pory powstało już naprawdę sporo zamienników cukru. Nie będę jednak tu mówiła o słodzikach, aspartamie i innych chemicznych substancjach, których wpływ na zdrowie jest kontrowersyjny (ponieważ są zarówno badania potwierdzające ich rakotwórczość, jak i zaprzeczające tej teorii).

Pokażę tutaj kilka zdrowych zamienników cukru i podpowiem, jak ja je kupuję, żeby było tanie bo wiem, że na tym też Wam zależy, nikt tutaj nie chce się wykosztowywać.

To co, jedziemy!

KSYLITOL – uzyskiwany z drzewa brzozy i do tej pory, mój były ulubieniec.  W przeciwieństwie do zwykłego cukru, nie fermentuje w żołądku. Nie powoduje próchnicy jak cukier, a wręcz przeciwnie – pomaga utrzymać mineralizację zębów.  Ma 14-tnie mniejszy indeks glikemiczny od cukru, co znaczy, że nie podnosi poziomu glukozy we krwi tak, jak to robi cukier. To bardzo ważna wiadomość, bo dzięki temu nie łapie nas nagły głód na słodkie, niespodziewany spadek energii i innego tego typu wątpliwe przyjemności.  To sprawia, że nie sprzyja też cukrzycy – kolejna dobra wiadomość  Jest też dużo mniej kaloryczny od cukru.

Wada: niektóre osoby mogą po ksylitolu poczuć, że ma on właściwości przeczyszczające. To niestety sprawa naprawdę mocno indywidualna – jedna osoba może zjeść całe ciasto, w którym była szklanka ksylitolu, a inna wypije herbatę z jedną łyżeczką i poczuje żołądkową rewolucję. Moja rada – po prostu wypróbować na sobie.

Cena ksylitolu to od 20 złotych za kilogram...